Ana Sayfa DUALAR ve ZİKİRLER SÜBHANALLAH NE DEMEK?

SÜBHANALLAH NE DEMEK?

0
SÜBHANALLAH NE DEMEK?

Sübhanallah nedir, ne anlama gelir? Sübhanallah neden denir? Sübhanallah demenin fazileti nedir? Sübhanallah zikrinin anlamı ve fazileti…

“Sübhanallah” ifadesi, Allah’ın mahlukatı ve eserleri karşısında duyulan hayret ve şaşmayı ifade etmek için söylenir. “Sübhanallah” tespihi, Cenab-ı Hakk’ın zatında, sıfatında ve efalinde bütün kusurlardan ve noksanlıklardan uzak olduğunu ifade eder.

SÜBHANALLAH NE DEMEK?

  • Sübhanallah Arapça:

  • Sübhanallah Anlamı:

Sübhanallah, “Allah noksanlardan münezzehtir” demektir.

SÜBHANALLAH DEMENİN FAZİLETİ NEDİR?

Ebû Hüreyre -radıyallahu anh- şöyle dedi:

Mekke’den Medine’ye hicret eden Müslümanların fakirleri Resûlullah’a -sallallahu aleyhi ve sellem- gelerek:

 – Varlıklı Müslümanlar Cennetin yüksek derecelerini ve ebedî nimetleri alıp götürdüler, dediler. O zaman Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem-:

– Hayrola! Onlar ne yaptılar ki?” diye sordu. Fakir muhâcirler:

– Bizim kıldığımız namazı onlar da kılıyorlar. Tuttuğumuz oruçları onlar da tutuyorlar. Üstelik onlar sadaka veriyorlar, biz veremiyoruz. Köle âzâd ediyorlar, biz edemiyoruz, dediler. Resûlullah, onlara:

 – Sizden önde gidenlere yetişebileceğiniz, sizden sonra gelenleri geçebileceğiniz, sizin yaptığınızı yapanlar dışında herkesten üstün olacağınız bir şeyi haber vereyim mi?” diye sordu.

– Evet, söyle yâ Resûlallah! dediler. Resûl-i Ekrem şöyle buyurdu:

– Her farz namazın peşinden otuz üçer defa sübhânallah, Allahuekber, Elhamdülillah dersiniz.” Birkaç gün sonra fakir muhâcirler Resûlullah’a tekrar gelerek:

– Zengin kardeşlerimiz bizim yaptığımız tesbihleri duymuşlar. Aynını onlar da yapıyorlar, dediler. Bunun üzerine Resûlullah şöyle buyurdu:

 – Ne yapalım! Artık bu Allah’ın bir lutfudur; Allah lutfunu dilediğine verir.” (Buhârî, Ezân 155; Daavât 18; Müslim, Mesâcid 142. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Vitir 24)

NAMAZDAN SONRA NEDEN TESBİH ÇEKERİZ?

NAMAZDA OKUNAN DUA VE TESBİHATLARIN ANLAMLARI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here