Ana Sayfa İSLAM ALLAH’A İMAN NEDİR?

ALLAH’A İMAN NEDİR?

0
ALLAH’A İMAN NEDİR?

 Allah’a iman, iman esaslarının birincisi ve temelidir. Peki Allah’a iman nedir kısaca?

Kâinatı yaratan, idare eden, kendisine ibadet edilen tek ve en yüce varlık olan Allah’a iman, iman esaslarının birincisi ve temelidir.

Bütün ilâhî dinlerde Allah’ın varlığı ve birliği (tevhid) en önemli  inanç esası olmuştur. Çünkü bütün inanç esasları Allah’a imana ve O’nun birliği esasına dayanmaktadır.

Yaratılışımızın gayesi, Yüce Allah’ı tanımak ve O’na kulluk etmektir. İman, hem dünya, hem de ahiret saadetini sağlayan en değerli manevi sermayemizdir. Sahip olduğumuz imanın en önemli özelliği ise, kalbin derinliklerine nüfuz etmesi ve vicdanların onunla huzur bulmasıdır. İman bu özelliği ile şirkin ve putperestliğin kirlettiği kalplere yeniden hayat vermiş, sahabe örneğinde olduğu gibi, mensuplarını cehalet ve vahşetten kurtarmış, sevgi, saygı ve adaletin oluşturduğu İslam medeniyetinin zirvesine yükseltmiştir.

Allah’a iman bilinci, renkleri, dilleri ve düşünceleri farklı olan insanları ortak bir duyguda birleştirerek onları din kardeşi yapmıştır. Bu husus Kur’an’da “Müminler ancak kardeştirler.” (Hucurat, 49/10) mesajıyla vurgulanmıştır.

  • ALLAH İNANCI
  • ALLAH’IN VARLIĞI VE BİRLİĞİ
  • ALLAH’IN VARLIĞININ DELİLLERİ

Kaynak: İslam İlmihali 1, TDV Yayınları

İMAN NEDİR? İMANIN TANIMI VE KAPSAMI

İMAN ESASLARI NELERDİR?

ALLAH’A İMAN NEDİR?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here