Ana Sayfa Ayetler ve Hadisler Hadislerde İlmin Fazileti ve Önemi

Hadislerde İlmin Fazileti ve Önemi

0
Hadislerde İlmin Fazileti ve Önemi
HER KAPININ ANAHTARI İLİM.

Dinimiz bilgiye, öğrenmeye ziyadesiyle önem vermiş ve her zaman ilim yolunu şiddetle tavsiye etmiştir.Elhamdülillah ilk emri ”Oku” olan bir dinin mensuplarıyız.Nitekim Hz. Peygamber bir hadis-i şerifinde “Beşikten mezara kadar ilim tahsil ediniz.” buyurmuştur.
Dinimiz ilim öğrenmeyi o kadar çok tavsiye etmiştir ki; ilim öğrenmek için çıkılan yolu neredeyse cihada eş değer saymıştır. Üstelik bunu sadece kurani olan ilim ile sınırlamamıştır. Her türlü ilmi öğrenmeyi tavsiye etmiş ve bu ilmi insanlığın faydası için kullanmayı önermiştir.
Hz. Peygamber hepimizin bildiği meşhur bir hadiste “İlim Çin’de bile olsa, gidiniz, alınız, tahsil ediniz.”(Beyhaki, Şuabu’l-İman, Beyrut, II. 254) buyurmuştur.
İnsanlara hidayet rehberi olarak gönderilen Yüce Kitabımızın ilk emrinin de ”OKU” olarak başlaması sizce de ne kadar manidar değil mi ?
Rabbimiz Celle Celalühü Peygamberimize bile ilim konusunda şu şekilde dua etmesini öğretmiştir; “(Rasûlüm) de ki: Rabbim, ilmimi artır!..” (Tâhâ, 114)
Dinimiz sadece ilim öğrenmeye değil hayatını ilme adamış ilim adamlarına hürmet göstermemizi bizlere tavsiye etmiştir. Nitekim; Hz. Ali ”Ben, bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum demiştir. Yüce Kitabımızda ise bilen ile bilmeyenin bir olmayacağı belirtilmiştir.
Dinimiz kadın veya erkek kim olursa olsun ilim öğrenmeyi farz kılmıştır.
İlim kelimesinin aynı zamanda Allah’ın sıfatlarından birisi olduğunu hatırlatmakta fayda mülahaza etmekteyim.
İlim tahsil eden kimsenin niyetinin halis ve güzel olması gereklidir. Niyetinin Allahın rızası ve insanlığın faydası olmalıdır kanaatindeyim. Kişinin ilim tahsilinde ki amacı ahiret olmalıdır.
Kişi ilim yolunda çekeceği zahmet ve sıkıntılara karşı Rabbinden yardım istemeli ve ona sığınmalıdır.
Rabbimiz bize faydalı olacak dünya ve ahiretimizi mamur edecek olan ilmi bizlere nasip etsin.
Umarım faydalı olmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here