Ana Sayfa Makaleler Salih Amel

Salih Amel

0
Salih Amel

Salih amel kısaca güzel bir iş demektir. İslam dininde salih amel kavramı çok geniş bir kavramdır. İhtiyacı olan bir fakire yardım etmekten tutun da yerde olan ve birine zarar verme ihtimali olan bir taşı kaldırmak bile bir salih ameldir. Kur’an da salih amel kavramı çoğunlukla iman kelimesi ile birlikte kullanılmıştır. İman salih amel ile takviye edildiğinde kişi Allah ile olan münasebetini geliştirir ve onun rızasını kazanma yolunda güzel bir adım atmış olur.
Salih amel ile desteklenmeyen iman zayıflayabilir ve kişinin kalbi duygularını zedeleyebilir.
Kısaca Salih amel imanın pratik hayata yansıtılmasıdır.
Bakara
(25) İman edip salih ameller işleyenlere, kendileri için; içinden ırmaklar akan cennetler olduğunu müjdele. Cennetlerin meyvelerinden kendilerine her rızık verilişinde, “Bu (tıpkı) daha önce (dünyada iken) bize verilen rızık!” diyecekler. Halbuki bu rızık onlara (dünyadakine) benzer olarak verilmiştir. Onlar için orada tertemiz eşler de vardır. Onlar orada ebedi kalacaklardır.

Başka bir ayeti kerime’de ise;
Nisa
(124) Mü’min olarak, erkek veya kadın, her kim salih ameller işlerse, işte onlar cennete girerler ve zerre kadar haksızlığa uğratılmazlar.
Bu ayette ise bizlere cennete girmenin şartı olarak önce mü’min olmayı sonra salih ameller ile Rabbimizin rızasını kazanmamız gerektiğini anlatmaktadır.
Salih amel işlersek haksızlığa uğratılmayacağımızı ve hak ettiğimiz cennete kavuşacağımız belirtilmektedir.
Rabbimiz o kadar adaletli ve merhametlidir ki ;
Bakınız bu ayet kendisinin ne kadar adaletli ve merhametli olduğunu bizlere bir kez daha en güzel şekilde ifade etmektedir.
Kim bir iyilik yaparsa, ona on katı vardır. Kim de bir kötülük yaparsa, o da sadece o kötülüğün misliyle cezalandırılır ve onlara zulmedilmez.
En’am Suresi 160. ayet
Hayatımızın gelecek bölümü geçen bölümünden hayırlı olsun inşaAllah.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here